Chlapec bez nožičky

03.01.2012, 13:24, Pavel Biskup

Autor: Mgr. Pavla Rojová

Necelý 1 rok u nás pobýval chlapeček, kterému byla ve 3. hodině života amputována nekrotická a atrofická pravá DK v oblasti stehenní kosti. Chlapec byl z dvojčat a o to těžší byla celá situace jak pro rodiče, tak pro nás, zdravotníky. Ve 3 měsících k nám začali sourozenci docházet na instruktáž reflexního cvičení. 20.9.2010 (v 5 měsících) se rodiče rozhodli pro pobyt v našem zařízení, který byl nejprve plánován jako úlevový a rehabilitační. Chlapec k nám začal docházet na týdenní stacionář. Doba jeho setrvávání u nás se postupně prodlužovala, až nakonec rodiče dospěli k pro ně jistě těžkému rozhodnutí a uvolnili chlapce do pěstounské péče. Nějakou dobu se nedařilo najít pěstounskou rodinu, až se nakonec zadařilo a dnes je chlapec v rodině, kde má hned tři sourozence... (pokračování)

 


Od začátku pobytu u nás jsme zahájili intenzivní rehabilitaci. Denně jsme cvičili reflexní lokomoci podle MUDr.Václava Vojty, pečovali jsme o jizvy a o svalstvo kratší končetiny tak, aby nedošlo k jeho zkracování. Velice záhy jsme začali hledat protetické zařízení, které by pro nás vyrobilo protézku. Ze začátku jsme narazili na pracoviště, kde chtěli celou záležitost řešit, až bude dítě starší. („Přijďte, až mu bude rok.“) Protože jsme ale věděli, že je důležité mít protézku již ve fázi lezení, nevzdali jsme to a tak se tatínkovi podařilo najít protetiku v Plzni – Otto Bock, kde jsme narazili na fantastický tým odborníků, který se o nás postaral.
1.11.2010 (ve věku 6ti měsíců) vyrobili nejprve krátkou pěnovou protézku – jen ke koleni. Ta byla velice důležitá ve fázi lezení – nedocházelo k rotaci pánve a chlapec mohl plnohodnotně lézt. 11.4.2011 (1 rok) byla vyrobena již dlouhá protéza i s chodidlem a 25.6.2011 bylo upraveno její lůžko. Protéza byla velice lehká a chlapec s ní byl schopen lézt, klečet ve vzpřímeném kleku a nakonec i stát. Protetika Otto Bock z Plzně ve spolupráci s panem Černým z Motola byla vždy připravena cokoliv opravit a upravit a moc jim za to děkujeme.
Motorický vývoj probíhal následovně:
- 7 měsíců – přetáčí se na břicho
- 8 měsíců – kulí sudy po prostoru, náznak plížení
- 8,5 měsíce – plíží se a jde na kolena
- 9,5 měsíce – leze po čtyřech
- 10 měsíců – sedí
- 11 měsíců – vzpřímený klek
- 14 měsíců – stoj u opory bez protézy (na jedné noze)
- 15 měsíců – stojí u opory
- 15 měsíců – dva úkroky do strany u opory
- 15 měsíců – odchází do pěstounské rodiny.

S pěstounskou rodinou jsme ve velmi dobrém kontaktu a co navíc, máme i kontakt s rodinou biologickou. Z hlediska sociálně právního se jedná o velmi zajímavou spolupráci v trojúhelníku se třemi známými vrcholy, a to: biologická rodina - zdravotnické zařízení ve Strančicích - pěstounská rodina.

Myslíme si, že nás všechny spojuje touha zabezpečit dítěti s celoživotním hendekepem šťastné dětství a fyziologický rozvoj osobnosti do jeho dospělosti.

 
« Zpět


Diskuse: "Chlapec bez nožičky"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře